Rotavirové průjmy

Největší ochranu proti rotavirům potřebují ti nejmenší. Rotavirová infekce může způsobit těžká průjmová onemocnění, která mohou vést k odvodnění děťátka a jeho následné hospitalizaci. Rotaviry jsou nejvíce ohroženy děti v raném věku mezi 6. až 24. měsícem, kdy je většina hmotnosti těla tvořena vodou, a dehydratace tak může být mnohem závažnější.

Přenos rotavirů

Rotaviry se šíří mezi dětmi zcela přirozeně. K přenosu pak dochází nejčastěji fekálně-orální cestou, kdy se dítě dotkne nebo přijde jinak do styku s kontaminovanými předměty.

Mezi tyto předměty patří obvykle hračky nebo povrchy přebalovacích pultů, kde rotaviry dokážou přežít až několik dní, na samotných rukou pak i hodiny.

Rotaviry se řadí mezi vysoce nakažlivé viry a po propuknutí infekce u děťátka dochází obvykle k onemocnění celé rodiny. Tyto viry jsou také odolné vůči většině dezinfekčních prostředků a zvýšená hygienická opatření, jako například mytí rukou, mají pouze omezený efekt v zabránění šíření rotavirových infekcí.

Jedním z opravdu účinných způsobů, jak své děťátko chránit před rotavirovou infekcí, je včasné očkování.

Podívejte se také na:

Cena očkování vakcínou Rotarix

Cena jedné dávky vakcíny je přibližně 1 650 Kč a některé zdravotní pojišťovny na ni přispívají v rámci svých preventivních programů.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.