Rotaviry – otázky a odpovědi

Kdy se nejdříve můžeme nechat očkovat proti rotavirům?

První dávku vakcíny může dětský lékař podat dítěti již od jeho 6 týdnů. Rozestup mezi dávkami je minimálně čtyři týdny, očkovací schéma tak může být dokončeno již v 10 týdnech věku dítěte.

Bolí očkování proti rotavirům?

Vakcína Rotarix se podává dítěti ústy ve dvou dávkách a lze ji aplikovat současně s jinými očkovacími látkami. Očkování vakcínou Rotarix je tak pro dítě zcela bezbolestné.

Dodržujeme hygienu, rotaviry se nás také týkají?

Rotaviry jsou velmi rozšířené viry, které přežívají na předmětech i na lidské kůži. K přenosu nákazy dochází především orální cestou z kontaminovaných předmětů, jako jsou například hračky nebo přebalovací pulty. Ani důsledná hygienická opatření nedokážou nákaze zcela zabránit. Rotaviry jsou totiž velmi odolné proti dezinfekčním prostředkům.

Jaké příznaky má obvykle rotavirová infekce?

Rotavirová infekce může mít u každého jiný průběh a příznaky se mohou lišit. Obvykle ale dochází při rotavirové infekci k intenzivnímu průjmu a zvracení. Onemocnění bývá doprovázeno horečkou.

Způsobují rotaviry jen průjem?

Rotavirové infekce nemusí způsobovat malým dětem jen běžné průjmové onemocnění. Často jsou provázeny vysokou horečkou, zvracením a bolestí břicha. Průjem a zvracení mohou znemožnit zavodnění miminka běžnými domácími postupy. Nástup dehydratace bývá velmi rychlý a nezřídka vyžaduje hospitalizaci. Ve vzácných případech dochází i v podmínkách ČR k úmrtí.

Podívejte se také na:

Vakcína Rotarix

Rotaviry nejvíce ohrožují malé děti do 24. měsíce věku. Ochrana proti rotavirům po očkování vakcínou Rotarix přetrvává až 3 roky, a toto očkování tedy zcela pokrývá období, kdy je výskyt rotavirových průjmů u dětí nejvyšší a současně nejzávažnější.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu - pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.